Festival prava djece

UNICEF u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i Hrvatskim filmskim savezom u sklopu ovogodišnjeg 9. Festivala o pravima djece u kinu „Velebit“ u Koprivnici prikazao je učenicima filmsku matineju o pravima djece. Filmsku matineju pratili su učenici 1.i, 2.c i 3.c razreda zajedno s njihovom nastavnicom Sanjom Rabadžija. Učenici su iz niza zanimljivih scena između ostalog mogli vidjeti i čuti što o alkoholu, zabavi i izlascima misle Čakovčani, poslušati priču o dječaku kojemu je ukraden bicikl ili pak priču o susretu mladića i djevojke na autobusnoj stanici, gdje mladić razmišlja kako prići djevojci te na kraju, ohrabren dobacivanjem prolaznika, sjeda pored nje. Dok njih dvoje sjede i upoznaju se, otkrivamo da i prolaznik koji dobacuje ima slične probleme i itd. Važno je napomenuti da su svi filmovi sadržavali standardizirani titl za gluhe i gluhonijeme osobe, bez obzira radilo se o domaćem ili stranom filmu. S druge strane, slijepe i slabovidne osobe dobile su mogućnost gledanja filma putem takozvanih audio- deskripcija. Učenici su iz puno zanimljivih primjera mogli prepoznati prava i probleme s kojima se susreću mladi u svakodnevnom životu.

Sanja Rabadžija, prof.

IMG_1963-1024x682_-_kopija.jpg (116.56 KB)
IMG_1971-1024x682.jpg (92.08 KB)
IMG_1973-1024x682.jpg (63.71 KB)

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 25. 10. 2017.