Festival prava djece

UNICEF u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i Hrvatskim filmskim savezom u sklopu ovogodišnjeg 10. Festivala o pravima djece u kinu „Velebit“ u Koprivnici prikazao je učenicima filmsku matineju o pravima djece. Filmsku matineju pratili su učenici 1.c, 2.c, 3.c i 4.c razreda zajedno s njihovim razrednicama Sanjom Rabadžija, Natalijom Filipašić i pedagoginjom Majom Maričić. Učenici su iz niza potresnih scena između ostalog mogli vidjeti dramu o srednjoškolcu Leonu koji usred košarkaške utakmice zanemaruje majčin telefonski poziv nakon čega mu se život okrene naglavce…saznaje da mu je majka umrla, zatim čovjekovu borbu s prirodom gdje unatoč mnogim preprekama na svome putu, on se pokušava vratiti kući ili priču o dječaku Marku koji se nastoji integrirati u društvenu zajednicu ili priču o tihom dječaku Angelu koji s prijateljem Miškom odlazi u berbu jabuka. No, kako je dan odmicao, Angel je postao žrtvom okrutnosti  Miška i svojih roditelja itd. Važno je napomenuti da su svi filmovi sadržavali standardizirani titl za gluhe i gluhonijeme osobe, bez obzira radilo se o domaćem ili stranom filmu. S druge strane, slijepe i slabovidne osobe dobile su mogućnost gledanja filma putem takozvanih audio-deskripcija. Učenici su iz puno zanimljivih primjera mogli prepoznati prava i probleme s kojima se susreću mladi u svakodnevnom životu.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 16. 10. 2018.