TERENSKA NASTAVA - Klinika za psihijatriju Vrapče

Učenici 5i razreda su u sklopu vježbi iz predmeta Zdravstvena njega psihijatrijskih bolesnika 2.12. posjetili Kliniku za psihijatriju Vrapče. Tijekom boravka učenici su obišli zavode i odjele klinike, imali priliku upozati se sa specifičnostima sestrinskog rada i zdravstvene njege u našoj najvećoj zdravstvenoj ustavnovi koja skrbi o psihijatrijskim bolesnicima. U razgovoru sa osobljem i pacijentima mogli su čuti od kojih bolesti najčešće obolijevaju bolesnici, te koje se metode liječenja i zdravstvene njege koriste. Obišli su među ostalim zavod za forenzičku psihijatriju, zavod za prve psihotične poremećaje, zavod za liječenje bolesti ovisnosti, jedinice intenzivnog liječenja psihijatrijskih bolesnika i dr.
Na kraju obilaska posjetili su i muzej klinike, jedini takav u državi, i upoznali se sa povijesnim razvojem skrbi za psihijatrijske bolesnike i sestrinskom službom bolnice. Uz stručno vodstvo bolnice učenike su pratili nastavnici Tomislav Lončar, mag.med.techn. i Damjan Abou Aldan, mag.med.techn.
Na kraju obilaska svi su zastali nad citatom bivšeg ravnatelja bolnice - “U duševnom bolesniku valja gledati prije svega čovjeka jednako vrijednog drugom čovjeku, tem mentalno bolesnoga, takvog joj je ’izvan sebe’, koji nije ‘kod sebe’, ali koji se uvijek može ‘povratiti’, koji može ‘doći k sebi’, postati ‘priseban( i koji moće u etičkom ili intelektualnom pogledu eventualno biti vrijednili od nas” Dr.Stanislav Župić, 1933.
Poslijpodne su učenici i nastavnici proveli u blagdanskom ozračju “Adventa u Zagrebu.

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 5. 12. 2016.