Svjetski dan Down sindroma s Marijom Križić i 3i

Povodom Svjetskog dana osoba sa sindromom Down učenici 3i razreda smjera medicinska sestra/tehničar opće njege i ove su godine rasparili svoje čarape što im je dodatno izmamilo osmijeh na lice. Time su dali podršku djeci, mladima i odraslim sa sindromom Down.  „ Datum je simboličan (21.3), a izabran je kako bi označio potrostručenje (trisomiju) 21. kromosoma kod sindroma Down. Ciljevi obilježavanja ovog dana su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi sa DS-om i poboljšao njihov položaj, a samim tim i  njihova kvaliteta života. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Down sindromom.

Rasparene šarene čarape su simbol Svjetskog dana sindroma Down jer ih osobe s Downom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa izražava se podrška borbi osoba s Down sindromom da se integriraju u naše društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi, te radno mjesto.“

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 22. 3. 2017.