DAN SREDNJOŠKOLACA

Udruga srednjoškolaca Hrvatske u tjednu aktivnosti povodom Dana srednjoškolaca 17.11. osmislila je brojne aktivnosti. Tako u su u holu naše škole postavljene informacije Udruge namijenjene učenicima i nastavnicima, u srijedu 18.11.2015. organizirano je u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Koprivnici, Frankopanska 5 karijerno savjetovanje maturanata u trajanju od 13:30 - 15:00 sati. a 19.11. sudjelovali smo na sportskom turniru u koprivničkoj gimnaziji s muškim futsal timom.

O udruzi možete više pročitati pod opširnije i na http://usred.hr/

USRED je jedina nacionalna udruga srednjoškolaca nastala s ciljem stvaranja organizacije koja će dati težinu i neovisnost trenutnom predstavničkom tijelu učenika Nacionalnom vijeću učenika Republike Hrvatske kako bi ono moglo kvalitetnije predstavljati i zastupati srednjoškolce na nacionalnoj i europskoj razini. Misija udruge jest, među ostalim i osnaživanje i jačanje kapaciteta školskih vijeća učenika, rad na obrazovanju srednjoškolaca kroz seminare i radionice, poticanje aktivizma među mladima, pružanje prilike srednjoškolcima da sami ostvare svoje projekte i zamisli, afirmacija mladih i perspektivnih umjetnika, promocija pravih stvaralačkih vrijednosti i kvalitetnog kulturnog života te pomoć ugroženim srednjoškolcima.

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se u spomen na praške studente i srednjoškolce, koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje, održanog 17. studenog 1939. strijeljani bez suđenja. Ovaj dan povezan je s Deklaracijom o pravima srednjoškolaca, a ove godine obilježava se 76. obljetnica. Projekt će uključivati prvenstveno srednjoškolce, ali i osnovnoškolce te studente iz cijele Hrvatske

Primarni cilj jest obilježiti Međunarodni dan srednjoškolaca te potaknuti da taj dan postane tradicionalno i sustavno obilježavan, što dosad nije slučaj. Također je važno osvijestiti srednjoškolce o njihovoj ulozi u društvu, zajamčenim pravima te mogućnostima koje im se nude u Hrvatskoj i Europskoj uniji.

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 13. 11. 2015.