NAJAVA IZLOŽBE ANNE FRANK - POVIJEST ZA BUDUĆNOST

Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Posjetitelje će kroz izložbu voditi posebno obučeni učenici, volonteri na izložbi.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Vrgorcu, Zadru, Puli i Opatiji. U Hrvatsku je dovedena u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija koje je u slučaju Koprivnice osigurala Srednja škola Koprivnica koja je ujedno i ugostitelj izložbe.

Izložba Anne Frank – povijest za sadašnjost besplatna je i otvorena za javnost: od 18. 01. do 27. 01. 2016. u prostorima Srednje škole Koprivnica, Trg slobode 7, Koprivnica gdje će se održavati i organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škole.

Otvaranje izložbe će biti 18.01. u 12 sati u knjižnici škole.

Razgledati  izložbu možete:  18. 01. do 27. 01. 2016.

Za dodatne informacije i prijavu organiziranih posjeta, posjetite: http://ss-koprivnica.skole.hr/ odnosno na mail: srednja.skola.koprivnica@kc.t-com.hr ili 048 621 088.

HRT - Regionalni dnevnik, 22.1.2016.:

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 11. 1. 2016.