Datum objave: 18. listopada 2024.
Kategorija: Projekti

Rumunjski učenici i nastavnici posjetili Srednju školu Koprivnica

U sklopu Erasmus+ projekta BRANCH Srednja škola Koprivnica od 6. do 11. listopada bila je domaćin dolazne mobilnosti za dvadesetero učenika i petero nastavnika rumunjske gimnazije Colegiul National Samuil Vulcan Beius. Nastavak je ovo projektnih aktivnosti u sklopu kojeg  propitujemo što se događa s klimom, kako ona utječe na prirodu, biljni i životinjski svijet, bioraznolikost, sortiranje i recikliranje otpada.

Ravnatelj Mario Latin prvog radnog dana pozdravio je rumunjske kolege i učenike, a na okruglom stolu predstavio hrvatski školski sustav, Srednju školu Koprivnica, strukovna zanimanja te njihove kurikule, a to su učinili i nastavnici rumunjske škole.

Koordinatorica Erasmus akreditacije u području odgoja i općeg obrazovanja Marija Gabelica upoznala ih je s projektnim aktivnostima, a nastavnik Vedran Šikić održao je predavanje Treba li rijeka Drava postati nacionalni park?.

Učenici su sudjelovali na radionicama Fun with Chemistry koja je uključivala pokuse Pozlaćivanje novca, Skačući natrij, Šljokice u čaši, Olovno drvo, Duga u menzuri, Ekstrakcija DNA iz banane i jagode, Magična lizalica, Putovanje iona, koju je vodila nastavnica Emilija Šanta Ištvanović. Održane su i radionice Fun with Biology, koju je vodila nastavnica Melita Marinelli, a učenici su izradili DNA koktele i pokuse Duga u čaši i pH magija.

Osim razgledavanja grada Koprivnice, učenici su posjetili Gradsku vijećnicu te upoznali gradonačelnika Mišela Jakšića te zamjenicu Kseniju Ostriž. A samu Koprivnicu najbolje su upoznali kroz zanimljivu igru Mapiranje grada u kojoj su se, uz vodstvo nastavnice Jelene Štimac i Marije Gabelica, podijeljeni u grupe, natjecali u rješavanju zagonetki koje su ih vodile na različite lokacije koprivničkih znamenitosti.

Terensku nastavu proveli su u Legradu gdje su posjetili Halaš Čardu i vidjeli ušće Mure u Dravu, dio prirode koji je iznimno bogat biljnim i životinjskim vrstama. Uz stručno vodstvo biologinje Dijane Kolarić, matematičarke Jelene Štimac i geografa Vedrana Šikića, učenici su imali različite zadatke  iz STEM područja koje su morali rješavati, fotografirati i prikupljati kako bi kasnije mogli izraditi prezentacije. Posjetili su i HE Dubrava pa su raspravljali kako i na koji način hidroelektrana utječe na bioraznolikost. Na terenskoj nastavi u Varaždinu posjetili su Gradski muzej Varaždin, a projektni zadatak bio im je i fotografiranje kulturnih ustanova i građevina za kasniju izradu fotokolaža.

Na terenskoj nastavi u NP Plitvička jezera ispitivali su kvalitetu vode te upoznali biljni i životinjski svijet, zaštićene biljke i životinje, geološke karakteristike i kulturno naslijeđe. Učenici i nastavnici posjetili su i Muzej prehrane Podravka te upoznali jedinstven primjer „muzeja tvrtke“ u RH. Rumunjski učenici i nastavnici posjetili su i Galeriju Mijo Kovačić i prvi puta upoznali slikarsku tehniku samoukih običnih ljudi iz naroda, a kroz oči naivnog slikara u slikama na staklu tražili su biljke i životinje karakteristične za ovaj dio Hrvatske.

Na nastavničkom praćenju rada sudjelovale su dvije rumunjske nastavnice biologije i engleskog jezika te su na nastavnim satima kod nastavnika Ine Šikić Bobetić, Ane Kukec, Jasmina Prišća, Melite Marinelli, Željke Razman i Dijane Kolarić saznale koje su sličnosti i razlike između rumunjske i hrvatske nastave. Praćenjem nastave iz Biologije, Kemije i Engleskog jezika dobile su uvid u organizaciju nastave koju provodimo u našoj školi, načine i kriterije ocjenjivanja, metode rada, testove i vođenje e-Dnevnika, laboratorijske vježbe i praktičnu nastavu u specijaliziranim učionicama. Nastavnici biologije posebno se svidjelo kako su naši učenici u laboratoriju samostalno pripremali, sterilizirali i nasađivali hranjive podloge.

Na kraju svih aktivnosti održana je završna radionica u kojoj su internacionalni timovi izradili prezentacije koje su sadržavale sve tjedne aktivnosti i naučena znanja te ih izlagali nastavnicima i ostalim učenicima.

Hvala našoj koordinatorici Mariji Gabelica što je uspješno organizirala, osmislila i provela u suradnji s kolegama dolaznu mobilnost Erasmus+ projekta BRANCH.

Irena Nevjestić

Pročitajte još

Nastavnice na job shadowingu

Nastavnice na job shadowingu

Nastavnice naše škole Petra Zobić i Ana Kukec trenutno sudjeluju u Erasmus+ mobilnosti u njemačkom gradu Gaggenau, gdje u srednjoj školi Carl-Benz sudjeluju u job shadowing programu. Tijekom boravka u tehničkoj školi svakodnevno prate nastavu njemačkog i engleskog...

Green and digital education, Erasmus +

Green and digital education, Erasmus +

Učenici 3. a razreda krenuli su u projekt zelene i digitalne ekonomije u kojem će zajedno sa Spojenomškolom iz Detve, Slovačke, raditi na zadatcima koji će učenicima pokazati kako zelena ekonomija idigitalizacija utječu na današnje društvo. Održan je prvi online...

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content