ČITANJE U FOKUSU

Profesorica Hrvatskoga jezika Sanela Đurđević i njezina učenica Veronika-Tena Krapinec (3. h) sudjelovale su u ovoj nastavnoj godini u trećem ciklusu projekta Čitanje u fokusu kao članice peteročlanoga Prosudbenog povjerenstva za vrednovanje kritičkih osvrta učenika.

Projekt se provodi u organizaciji Naklade Ljevak, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i sporta  te je usmjeren na poticanje čitanja.  U njemu su sudjelovali učenici desetak srednjih škola diljem Republike Hrvatske pod vodstvom svojih mentora. Zadatak im je bio, nakon odabranih poznatih suvremenih djela europskih književnika te nakon online susreta s njihovim autorima, napisati recenziju ili kritički osvrt.

U ostvarivanju projektnih aktivnosti tijekom nastavne 2023. godine bila su odabrana četiri književna djela: Ne, ne i ne Nine Lykke, Grupa solidarnosti Merijna de Boera, Kad ponestane vremena Eline Hirvonen i Umijeće gubljenja Alice Zeniter. Radi se o ponajboljim naslovima suvremene europske književnosti koja su već prepoznali francuski, finski, norveški i nizozemski srednjoškolci i koja su osvojila nagrade.

Profesorica i učenica, osim što su sudjelovale u aktivnom čitanju odabranih književnih naslova i kritičkoj procjeni učeničkih radova, nazočile su na završnoj svečanosti projekta u Satiričkom kazalištu Kerempuh 18. 12. 2023. Tom je prigodom Veronika-Tena zajedno s učenicom Prve gimnazije Varaždin Vandom Vrček, također sudionicom Posudbenog povjerenstva, održala govor prije dodjele nagrada učenicima pobjednicima.

Sanela Đurđević, prof.

Slika1_(1).jpg (58.55 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 20. 12. 2023.