Željeznica budućnosti

Učenike 4. b razreda, koji pohađaju obvezni predmet Transport, špedicija i osiguranje kod nastavnice Ivane Tintor, posjetio je gospodin Ante Klečina, mag. ing. traff.  koji je predavač na Sveučilištu Sjever na Odjelu za logistiku i održivu mobilnost. Gospodin Klečina održao je predavanje o „Željeznici budućnosti“ gdje je učenike upoznao sa željeznicom budućnosti. Naime, napomenuo je da je prijevoz ljudi i roba željeznicom počeo prije 200 godina. Željeznica je prvo prometno sredstvo koje je moglo prevoziti velike količine roba. Na početku su željeznice služile uglavnom putničkom prometu, no s tehnološkim razvojem prevozilo se sve više robe (danas skoro 90% prijevoza otpada na robni prijevoz). Za svijetlu budućnost željeznice mogu poslužiti primjeri modernizacije željeznica u svijetu. Lani su Švicarska i Italija zajedno pustile u rad tunel St. Gothard koji je zamijenio stari tunel iz 1882.g. Nedavno su Kinezi u promet pustili novouređenu prugu Šangaj-Peking kojom se razdaljina od 1.318 kilometara prelazi brzinom od 400 kilometara na sat. Nadalje, radi se na modernizaciji željezničkog prijevoza kako bi se prilagodili novonastalim prilikama, pri čemu se najveći naglasak stavlja na razvoj brzih pruga i na ekološke prednosti. S obzirom na sve navedeno, željeznica svakako nije stvar prošlosti.  Učenici su pažljivo slušali i mogli su postaviti pitanja te dobiti konkretne odgovore.

Ivana Tintor, mag. oec.

1707679754663.jpg (404.41 KB)
1707679754678_(1).jpg (358.58 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 12. 2. 2024.