OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA MATERINSKOG JEZIKA (21. 2. 2019.)

Profesorice Maja Blažek Novosel  i Sanela Đurđević  sa svojim učenicima obilježile su Međunarodni dan materinskog jezika u knjižnici Srednje škole Koprivnica.  Cilj ovogodišnjih aktivnosti bio je potaknuti razvijanje kulture čitanja među mladim generacijama, stoga osim što su učenici u uvodnom dijelu  programa saznali neke zanimljivosti o materinskom jeziku, važno je bilo istaknuti osnovnu jezičnu djelatnost koju je potrebno razvijati – čitanje.

Učenici su pripremili  kritičke prikaze svojih  najdražih književnih djela i usmeno ih izložili. Svojim kreativnim pristupom u izradi prezentacija, izradom kviza znanja, prikazom citata  i motivacijskim pitanjima, zainteresirali su učenike iz publike da i sami pročitaju prikazana djela suvremenih hrvatskih i europskih pisaca.  Prikaze  lektira pripremile su: Martina Musić (2. H), Sara Sabolović (2. H),  Ana Marija Gaži (2. C), Ivana Košuta  (2. C), Tamara Jambrović (4. C), Katarina Purkić (4. H ) i Svetlana Savić (4. H).  Učenice Martina Musić i Sara Sabolović na kraju su istaknule zašto je čitanje važno i preporučile određene strategije kako pristupiti knjizi i čitati s razumijevanjem ističući kako „magičnost pisane riječi može učiniti čovjeka besmrtnim.”

Učenici 4. A razreda pripremili su za učenike 1. B razreda mali jezični kviz kojim su ukazali na važnost očuvanja nacionalnoga jezičnoga blaga te su zapisali i snimili neke lokalizme i dijalektizme koji polako odlaze u zaborav. Tako su mladi komercijalisti morali odgonetnuti značenja pojedinih nepoznatih riječi , ali se i sami okušati u pronalaženju nestandardnih, materinskih izraza hrvatskoga jezika.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 26. 2. 2019.