Svjetski tjedan glaukoma 6.3.-12.3.2022.

Učenici 4. i razreda sa svojom nastavnicom Vesnom Sertić iz predmeta Higijena i preventivna medicina aktivno su se uključili izradom postera i posjetom očnoj poliklinici u obilježavanje SVJETSKOG TJEDNA GLAUKOMA u Općoj bolnici Dr. Tomislav Bardek u Koprivnici. Glaukom je progresivni, degenerativni poremećaj vidnog živca koji uzrokuje karakteristično oštećenje vidnog polja i značajan je javnozdravstveni problem. Na globalnoj razini pokrenuta je inicijativa SVJETSKOG TJEDNA GLAUKOMA s ciljem podizanja svijesti o glaukomu te važnosti ranog otkrivanja i pravovremenog liječenja jer ovaj “tihi kradljivac vida“ dovodi do slabljenja vidne funkcije i naposljetku sljepoće. Oštećenje vida nastalo zbog glaukoma je nepovratno pa su  rano prepoznavanje bolesti, dijagnostika i pravovremeno liječenje iznimno važni. Periodični pregledi oftalmologa omogućuju ranu dijagnozu i  preveniraju stupanj oštećenja vida koji smanjuje kvalitetu života.

Učenici su upoznati i sa provođenjem oftalmološkog probirnog pregleda Nacionalnog programa ranog otkrivanja slabovidnosti za svu djecu sa navršene 4 godine života. Slabovidnost je najčešće oštećenje vida u djece i vodeći uzrok sljepoće na jednom oku, bez prisutne vidljive bolesti oka, zbog čega se djeca u pravilu ne žale na smetnje vida. Razvoj vidnog dijela mozga je u 7.godini života djeteta gotovo u cijelosti završen, stoga ne liječi li se slabovidnost u ranom razvoju života djeteta, slabovidno oko neće nikada dobro vidjeti. S ciljem podizanja svjesnosti o važnosti jasnog i zdravog vida kod djece i odraslih, učenici su educirani o važnosti motivacije odlaska na redovite oftalmološke preglede te o načinima promocije ranog otkrivanja i pravovremenog liječenja očnih  bolesti.

Vesna Sertić, dipl.med.techn.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 11. 3. 2022.