Europski dan jezika

Dana 26. rujna obilježava se Europski dan jezika kojim se slavi i naglašava važnost jezične raznolikosti Europe, u kojoj se govori preko 200 jezika, ističe prednost poznavanja više od jednog jezika te potiče na učenje stranih jezika.

Stara poslovica kaže: ,,Koliko jezika govoriš, toliko vrijedišˮ (latinski: ,,Quot linguas calles, tot homines vales.ˮ, talijanski: ,,Quante lingue parli, tante persone vali.ˮ, francuski: ,,Autant tu pratiques de langues, autant tu es humain.ˮ). Čuvanjem vlastitog jezika čuvamo vlastiti identitet i kulturu, a učenje drugih jezika omogućuje nam poznavanje i razumijevanje drugih kultura, ali nam i otvara mnoga vrata ka boljim uvjetima života, boljoj karijeri, studiju i radu.

I naša škola svake godine sudjeluje u obilježavanju Europskog dana jezika nizom aktivnosti.

Jedna od njih, koju smo proveli ove školske godine, bilo je pronalaženje sličnosti među europskim jezicima. U toj aktivnosti sudjelovali su učenici koji uče latinski, talijanski i francuski jezik zajedno sa svojim profesoricama Ines Komljenović Vugrinec, Kristinom Košćuk i Anom Maltarić.

Video pod nazivom ,,Europski jezici su slični'', u kojem učenici izgovaraju riječi koje zvuče slično na latinskom, talijanskom, francuskom i hrvatskom jeziku, nalazi se na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=DAH3OHzwdSI&t=182s

Tijekom snimanja u školskoj knjižnici učenici i nastavnice družili su se u neformalnoj i opuštenoj atmosferi kušajući tipične talijanske i francuske proizvode.

S tim je primjerom naša škola sudjelovala i na online smotri primjera dobre prakse povodom Europskog dana jezika, u utorak 27. rujna 2022.

Također, učenici koji polaze nastavu francuskog jezika, uključili su se u obilježavanje ovog dana raznim kreativnim radovima. Tako su učenici od 1. do 4. razreda izrađivali plakate kojima se uredio pano, učenica Jana Marković (1.c) napravila je portret francuske dizajnerice Coco Chanel, učenice Ivana Botak i Jelena Đelekovčan (3.b) počastile su kolege iz razreda ukusnim francuskim muffinima, a učenica Nika Šmic (4.b) izradila je model Eiffelovog tornja.

Profesorice Ines Komljenović Vugrinec, Kristina Košćuk i Ana Maltarić

objavio: Irena Nevjestić   datum: 5. 10. 2022.