Svjetski dan romskoga jezika, 5. studenoga 2022.

Svjetski dan romskog jezika obilježen je i u našoj školi.

Dana 3. 11. učenik 4. b razreda,  Dominik Horvat u suradnji s razrednicom Kristinom Košćuk održao je za kolege iz razreda i zainteresirane nastavnike i učenike škole mini tečaj bajaškog rumunjskog jezika. Polaznici tečaja naučili su pozdraviti, predstaviti se, brojiti do 10, imenovati dane u tjednu, boje i školski pribor. Na taj smo način pokazali primjer dobre inkluzivne prakse u našoj školi, kao i primjer interkulturalnog odgoja i obrazovanja.

Svim pripadnicima romske nacionalne manjine čestitamo Svjetski dan romskog jezika!

Kristina Košćuk, prof. mentor

Svjetski dan romskog jezika koji se obilježava 5. studenog diljem svijeta promiče romski jezik, kulturu i obrazovanje, a prvi je put obilježen 2009. godine u Zagrebu.

2012. godine Hrvatski sabor postao je prvi parlament u svijetu koji je priznao Svjetski dan romskog jezika kao nacionalni praznik Roma, a Opća skupština UNESCO-a 2015. godine službeno je proglasila 5. studeni Svjetskim danom romskog jezika zahvaljujući međunarodnoj inicijativi pokrenutoj upravo u Hrvatskoj.

Obilježavanjem Svjetskog dana romskog jezika nastoji se očuvati romski jezik, a samim time i kulturni i nacionalni identitet, omogućiti romskom jeziku jednak položaj s ostalim jezicima manjina, pridonijeti popularizaciji romskog jezika i obrazovanju Roma te boljem međusobnom razumijevanju i toleranciji.

Romi u Hrvatskoj govore tri različita jezika: romani čhib, albanski i bajaški rumunjski. Veliku većinu Roma u Hrvatskoj čine Romi Bajaši koji su doselili iz Rumunjske i koji govore jedan od tri varijeteta bajaškog rumunjskog jezika. Bajaški rumunjski i romani čhib, službeni jezik Roma koji koristi većina Roma u svijetu, međusobno su vrlo različiti.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 3. 11. 2022.