Posjet Klinici za psihijatriju "Vrapče"

Učenici 4. i i 5. i razreda zajedno sa nastavnicama Petrom Šimunić, Anitom Galinec i Sanjom Koluder terensku su nastavu odradili posjetom Klinici za psihijatriju "Vrapče".
Učenici su posjetili Zavod za dijagnostiku i intenzivno liječenje, Zavod za
forenzičku psihijatriju i Muzej Bolnice Vrapče, koji je otvoren 2014. godine i prvi je muzej medicine u Hrvatskoj. Učenicima je mr. sc. Snježana Spitzmüller, voditeljica stručne knjižnice, na zanimljiv način ispričala priču o Bolnici Vrapče, duševnim bolesnicima (poznatim hrvatskim slikarima, književnicima i intelektualcima) i bolestima koje su se liječile od davne 1877. godine kada je Bolnica osnovana.

Učenike je također impresioniralo svečano otvorenje božićnog drvca visokog četiri metra i načinjenog od oko 400 unikatnih vunenih kvadrata i okićeno pletenim i kukičanim ukrasima.
Drvce je nastalo kao dio inicijative „Isprepletimo ruke“ tijekom koje bolesnici i osoblje pletu i kukičaju kvadratiće. Svaki kvadrat i ukras priča svoju priču, a zajedno čine jedinstveno drvce kojim šalju poruku – tu smo, nemojte nas zaboraviti u ovom blještavilu. Bor je svečano otkrila izaslanica Gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića, dr. Ivana Đerek Dubravčić,
voditeljica Odjela za zdravstvenu zaštitu i planiranje u Gradskom uredu za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom koja je tom prilikom i pozdravila sve prisutne i naglasila važnost ovakvih akcija.
Ovo posebno božićno drvce može se vidjeti do 2. veljače 2023. godine u parku Klinike za psihijatriju „Vrapče“, a pritom se može posjetiti Muzej Bolnice Vrapče koji je otvoren za sve posjetitelje.
Muzej Bolnice Vrapče – Klinika za psihijatriju "Vrapče" (bolnica-vrapce.hr)

Sanja Koluder, mag. med. techn.

Vrapce1.jpeg (843.19 KB)
Vrapce2.jpeg (317.71 KB)
Vrapce3.JPG (395.86 KB)
Vrapce4.jpeg (561.42 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 5. 12. 2022.