Državna smotra simuliranih suđenja

Dana 11. ožujka održana je 15. Državna smotra simuliranih suđenja. Smotra je održana na Općinsko kaznenom sudu u Zagrebu (Ilica 207). Na smotri  je sudjelovalo 20 srednjih škola, ukupno 239 učenika. Smotru su otvorili i uvodno se obratili mr. sc. Tomislav Ogrinšak, predsjednik državnog povjerenstva, Jasna Zoretić Rendulić, predsjednica Općinskog kaznenog suda i doc. dr. sc. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske te naglasili važnost simulacije suđenja u razvijanju pravne pismenosti učenika. Iz naše škole na Državnoj smotri sudjelovalo je 8 učenika:  Laura vida (1. L), Lucija Vorih (2. C), Lorena Međimorec (2. C), Lina Horvat (2. C), Martina Ferenčić (3. C), Lucija Patrčević (3. C), Valentina Kuhar (4. C) i Paula Cirkvenec (4. C) pod vodstvom mentorica Sanje Rabadžija i Zdenke Gašparić.

Učenici su imali zadatak optužiti ili osloboditi Stjepana Stipića protiv koje je podignuta optužnica da je učestalo vrijeđao i ponižavao suprugu Silviju Stipić i u više navrata ju je i fizički zlostavljao, potezao za kosu i ruku,  udario je šakom po licu i otvorenim dlanom uslijed čega je zadobila ogrebotine i hematom na području desnog obraza i oka. Naši učenici čvrstim argumentima uspjeli su optužiti Stjepana. Sve učenike sutkinja je pohvalila za uvjerljive argumente i izvrsnu pripremljenost.

Državna Smotra simuliranih suđenja dio je učenja i stjecanja kompetencija iz područja građanskog odgoja i obrazovanja u okviru modula: Simulirana suđenja i vladavina prava – Zakon u razredu – od zakona u razredu prema kulturi vladavine prava. Radi se o simulacijama glavne sudske rasprave prema pravosudnom modelu Republike Hrvatske.

Na Državnoj Smotri učenici su upoznati s funkcioniranjem hrvatskog pravosuđa, ali i opskrbljeni znanjima koja mogu koristiti u svakodnevnom životu. Uočavanje bitnih činjenica, važnost pravilnog argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, razlikovanja svađe od rasprave, nepristranog pristupa i javnog nastupa samo su neke od vrijednosti koje su učenici imali priliku usvojiti sudjelovanjem u ovom projektu.

Hvala Općinskom sudu u Koprivnici, predsjednici kaznenog odjela gospođi Dijani Jagar-Grloci  i sutkinji gospođi Lidiji Vuljak koje su nam pokazale kako funkcionira pravosuđe te brojnim savjetima pomogle oko pripreme smotre.

Sanja Rabadžija, prof.

20230311_100336.jpg (1.05 MB)
20230311_122418.jpg (1,004.60 KB)
20230311_115446.jpg (933.68 KB)
20230311_114801.jpg (1.06 MB)
20230311_134040.jpg (2.83 MB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 15. 3. 2023.