Implementacija latinskog jezika i antičke kulture na području SZ Hrvatske

U sklopu projekta, Implementacija latinskog jezika i antičke kulture na području SZ Hrvatske, učenici naše škole i nastavnice Belec Rakić i Komljenović Vugrinec posjetili su još jednog partnera u projektu, Sveučilište u Zadru – Odsjek za klasičnu filologiju. Tamo su saznali mnoštvo korisnih informacija o antičkim ljekarskim i prehrambenim navikama. Učenici su se okušali i u izradi parfema od ružinih latica i zaključili da su nekad parfemi i kozmetika bili od velikog značaja. Predavanje o hrani također je bilo korisno. Učenici su saznali zašto je nekada kruh bio označen inicijalima kupaca te zašto je bio povezan špagom. Osim spomenutog Sveučilišta u Zadru, učenici su u pratnji nastavnica posjetili i Antički muzej. Konstatirali su kako je Zadar vrelo antičkih ostataka za razliku od našeg podneblja koje zbog povijesnih okolnosti oskudijeva antičkim ostacima.
Lana Marelja

objavio: Irena Nevjestić   datum: 19. 4. 2023.