Kafić smrti

Neuobičajeni kafić proveo se u tri ciklusa u Srednjoj školi Koprivnica, a u njemu su, zahvaljujući profesorici, ali ujedno i psihoterapeutkinji Dijani Mateša, sudjelovali maturanti smjera medicinska sestra/tehničar opće njege. Cilj Kafića smrti je poticanje da što ljepše živimo svoje (konačne) živote. Učenici su, uz čaj i kolače te stručno vodstvo prof. Mateša, imali prilike iznijeti što proživljavaju kad se susreću s umirućima, budući da su umiruće osobe-pacijenti dio njihovog srednjoškolskog obrazovanja. Osvijestili su  svoje emocije spram smrti te što im pomaže kad se susretnu s njom. Usprkos tome što ih nitko tijekom školovanja ne priprema na takve situacije, pokazalo se kako su učenici pronašli sami svoje alate kojima se štite. To je primjerice osobni prostor koji pune stvarima koje vole:  glazbom, ljudima, prirodom, pisanjem dnevnika, životinjama..

Zaključili  smo kako je važno ovaj Kafić nastaviti i za naredne generacije kako bismo stvorili krug ljudi koji može i želi čuti teške teme kao što je susret sa smrću.

Zahvaljujemo psihoterapeutkinji Dijani Mateši što je posvetila svoje vrijeme kako bi pružila učenicima podršku i osnažila ih u budućem profesionalom radu.

Marija Križić mag. med. techn.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 26. 4. 2023.