10. SIMULIRANA SJEDNICA HRVATSKOGA SABORA

Učenice Lorena Šimota (2. C), Lucija Patrčević (3. C) i Ema Balaško (4. C) smjera upravni referent sudjelovale su u ponedjeljak 8. svibnja 2023. na 10. Simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Tema ovogodišnje sjednice bila je rasprava o Zakonu o zaštiti okoliša i Deklaraciji o zaštiti okoliša u Republici Hrvatskoj.

Simuliranu sjednicu otvorio je predsjednik sabora gospodin Goran Jandroković koji je zahvalio učenicima, njihovim mentorima te svima koji su sudjelovali u pripremi 10. Simulirane sjednice Hrvatskoga sabora. U saborskim klupama sjedili su učenici iz 41 srednje škole iz svih krajeva Republike Hrvatske, a na kraju rasprave učenici su elektroničkim putem glasovali o prijedlozima odbora i amandmanima.

Učenici su raspravljali o Zakonu i Deklaraciji sa stajališta Odbora, klubova zastupnika, prijedloga amandmana, pojedinačnih rasprava te replika. Učenica 2. C razreda Lorena Šimota u pojedinačnoj raspravi naglasila je važnost šuma u životu ljudi. Istaknula je da šetnja šumom dugoročno smanjuje stres te poboljšava raspoloženje i koncentraciju. Zaključila je da se moramo odgovorno ponašati kako ne bi prouzročili velike štete poput požara. Naglasila je da su novčane kazne za počinjenu štetu prilično niske te mnogi štetu ne mogu prijaviti jer šumu nisu prijavljene ili imaju više od jednog vlasnika. Kao rješenje problema predložila je da se zakonom propiše obavezno prijavljivanje šuma samo jednim vlasnikom kako bi se mogli riješiti problemi u slučaju požara ili drugih šteta u šumi.

Sudjelovanjem u ovom projektu učenici su razvili političku kulturu i unaprijedili znanje o najvišem predsjedničkom i zakonodavnom tijelu Republike Hrvatske. Razvili su vještinu raspravljanja, kritičkog razmišljanja, argumentiranja, timskog rada te javnog izlaganja.

Mentorica učenica bile su profesorice Sanela Đurđević i Sanja Rabadžija.

IMG_20230511_201911.jpg (889.50 KB)
IMG_20230511_202156.jpg (706.19 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 12. 5. 2023.