Svjetski dan hipertenzije

Posljednji puta kao učenice Srednje škole Koprivnica maturantice 5. i razreda smjera medicinska sestra/tehničar opće njege  sudjelovale su u javnozdravstvenoj akciji sa nastavnicom Marijom Križić i dr. Ines Golubić. Povodom Svjetskog dana hipertenzije u Općoj bolnici dr. T. Bardeka mjerile su krvi tlak svakoj osobi tri puta uzastupno, izračunale BMI te provele kratak intervju kako bi ispunile anketu. Akcijom je obuhvaćeno tristotinjak osoba i to ne samo pacijenata već zdravstvenog i nezdravstvenog osoblja bolnice. Cilj obilježavanja Svjetskog dana hipertenzije je podizanje svijesti javnosti, informiranje i edukacija opće populacije o prevenciji, otkrivanju i liječenju hipertenzije te posljedično prevenciji moždanog udara, srčanog udara te drugih srčanih i bubrežnih bolesti. Ujedno je to bio pokušaj obaranja Guinnessove knjige rekorda za Hrvatsku u broju izmjerenog krvnog tlaka o čemu nemamo još povratnih informacija.

Marija Križić, mag. med. tech.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 23. 5. 2023.