Erasmus+ projekt

Na Erasmus+ projektu pod nazivom Healthy Life, Healthy Mind!, održanom od 9. do 18. srpnja 2023. godine u Pinczówu u Poljskoj sudjelovalo je 24 sudionika iz 8 zemalja (Hrvatska, Poljska, Italija, Španjolska, Portugal, Rumunjska, Švedska i Aruba).

Projekt su pripremili i vodili Katarzyna Schrager, predsjednica nevladine udruge CreActive u Varšavi i Jasmin Prišć, volonter udruge i pedagog Srednje škole Koprivnica.

Osim pedagoga, u projektu su sudjelovale i tri nastavnice naše škole.

Pod opširnije pročitajte o kakvom se projektu radi te koja su iskustva stekli naši nastavnici.

Erasmus+ Training Course (TC) Healthy Life, Healthy Mind!

Vrijeme održavanja: 09.07.2023 - 18.07.2023.

Mjesto održavanja: Pinczów, Poljska

Projekt je bio namijenjen ljudima koji rade s mladima i djecom te je obuhvaćao i sudionike koji nisu vezani uz školski sustav. Kroz deset dana sudionici su poboljšavali vlastita znanja, vještine i sposobnosti vezane uz temu zdravog načina života kroz tri temeljne okosnice: zdrava i uravnotežena prehrana, fizička aktivnost i mentalno zdravlje. Primjenjivane metode rada uglavnom su bile neformalnog tipa te su se temeljile na aktivnom i iskustvenom učenju.

Hotel Nad Stara Nida ugostio je sudionike i organizatore gdje su se ujedno provodile i radionice. Osim radioničkog dijela, sudionici su imali priliku uživati u i aktivnostima u prirodi kao što su šetnja šumom i kajaking na rijeci Nidi. Svi sudionici predstavili su svoju državu na neformalan i zabavan način te podijelili prigodne poklone.

Hrvatski tim činile su tri nastavnice Srednje škole Koprivnica: Natalija Tomac Kelek (nastavnica tjelesne i zdravstvene kulture), Sandra Stubičar (nastavnica ekonomske grupe predmeta) i Petra Šimunić Jovanović (nastavnica medicinske grupe predmeta). To im je bilo prvo Erasmus+ iskustvo stoga izdvajamo kratke dojmove polaznica projekta.

Natalija Tomac - Kelek

"Ovo je bilo moje prvo sudjelovanje na Erasmus+ projektu i mogu reći da je u potpunosti ispunilo moja očekivanja. Kroz jedan zanimljiv i dinamičan način prikazali su nam na koji način primijeniti formalne, ali i neformalne metode obrazovanja, debatirali o aktualnim temama, prezentirali stanje u našoj državi te aktivno provodili vrijeme. Radionice u bile osmišljene vrlo kreativno te su se svi sudionici projekta u kratkom vremenu bolje upoznali, razmijenili iskustva i naučili kako se obrazovanje, ali i ostali aspekti provode u drugim državama.

Sudionicima sam vodila program vježbanja – tabatu te pomogla u koreografiranju zumbe.

Naučene metode ću integrirati u svakodnevni rad s mojim učenicima prilikom izvođenja nastave, ali i na satovima razredne zajednice kako bi učenicima približila drugačije metode poučavanja."

Sandra Stubičar
„Healthy Life, Healthy Mind“ projekt je moj prvi projekt u kojem sam sudjelovala. Kroz raznorazne radionice prisjetili smo se možda zaboravljenih načina formalnih i neformalnih metoda obrazovanja ili naučili neke nove metode. Svaki dan bi je ispunjen aktivnostima u kojima smo razmjenjivali iskustva s drugim sudionicima iz raznih krajeva svijeta te raznih profesija. Upoznali smo različite kulture, kuhinje, načine učenja i podučavanja. Naučili smo kroz 10 dana kako se prilagoditi nepoznatim ljudima, toleranciji, suradnji i inkluziji. Metode koje sam stekla na projektu dobro će mi doći nas satovima razrednika ili u nastavi prilikom podučavanja učenika. S projekta nosim veoma lijepa sjećanja i uspomene na drage ljude te jedno krasno iskustvo koje preporučujem svima.“

Petra Šimunić Jovanović

Tema ovog projekta odmah me privukla pošto predajem zdravstvene predmete, a u slobodno vrijeme vodim plesnu udrugu za djecu, mlade i odrasle. Pošto sam prvi put sudjelovala na Erasmus projektu, nisam znala što očekivati, no raspored i kvaliteta programa su me pozitivno iznenadili. Organizatori su smislili više kreativnih ideja za zanimljivo upoznavanje sudionika što je bio sjajan početak za daljnji grupni rad. Radionice na kojima smo radili obuhvatile su sve aspekte zdravog načina života te bih svaku od njih mogla iskorisiti u svom radu. Posebno mi se svidjelo što smo imali organiziranu šetnju šumom te kajaking jer mi je to vrijeme mentalnog opuštanja pomoglo kako bi kvalitetnije radila na daljnjim zadacima. Također sam zahvalna što sam imala priliku upoznati mnogo različitih osobnosti, ali i kultura. Na slične projekte bih se ponovno prijavila jer vjerujem da će mi nova iskustva uvijek pomoći u poslovnom, ali i privatnom životu.

Evo što nam je rekao i organizator projekta Jasmin Prišć:
"Ovo je treći po redu projekt koji sam napisao i organizirao u suradnji sa kolegicom Katarzynom iz Poljske i mogu reći da je bio izrazito izazovan. Unatoč tome, uspjeli smo ispuniti predviđene ciljeve i prenijeti naše znanje i ideje sudionicima koji su sjajno reagirali na aktivnosti i program projekta. Kroz ovaj projekt i ja sam mnogo toga naučio te se usavršio svoje kompetencije kao voditelj ovakvog tipa projekta."

Sljedeći korak nakon projekta uključuje proces diseminacije, to jest, dijeljenja stečenih znanja i iskustava sa ostalim članovima kolektiva ili zajednice. Vjerujemo kako će naše nastavnice stečena znanja primijeniti u radu s mladima unutar nastave te time poboljšati svoj rad.

Jasmin već priprema i sljedeće projekte na temu govora mržnje koji će se održati u siječnju 2024. godine u Poljskoj te projekt o rodno - spolnoj neravnopravnosti i društvenim problemima koji će se održati krajem veljače 2024. godine na Svetom Martinu na karipskom otočju.

Jasmin Prišć, pedagog

20230711_162211.jpg (735.86 KB)
20230713_173840.jpg (1,012.21 KB)
CHM08602.jpg (2.45 MB)
IMG-20230710-WA0016.jpg (28.18 KB)
IMG-20230718-WA0009.jpg (396.41 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 30. 8. 2023.