Svjetski dan turizma

Svjetski dan turizma održava se svake godine 27. rujna putem prigodnih manifestacija u čitavom svijetu, a navedeni datum je odabran kako bi se podudarao s važnim trenutkom za Svjetsku turističku organizaciju (World Tourism Organization, UNWTO), danom kada je 1970. usvojen njen Statut. UNWTO je specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda osnovana s ciljem praćenja, reguliranja i razvijanja turizma u svijetu. Misija UNWTO-a je promocija razvoja odgovornog, održivog i univerzalno prihvatljivog turizma.

Obilježava se kako bi se unutar međunarodne zajednice jačala svijest o turizmu i njegovom gospodarskom, sociološkom, kulturnom i političkom značaju. Uvođenjem inovacija i digitalnih tekovina, među ostalim ciljevima unutar šire filozofije održivog razvoja, turizmu se otvaraju mogućnosti da se značajnije uključi u život zajednice, da osnaži lokalnu zajednicu i da djelotvorno raspolaže resursima.

Ovo doba godine izabrano je simbolično kao vrijeme kada na sjevernoj polutci glavna turistička sezona završava, a na južnoj počinje. S obzirom na to da taj dan ima dugu tradiciju obilježavanja, već više od četrdeset godina, teme koje su se dosad mijenjale uistinu su bile raznovrsne, a ovogodišnja je ''Turizam i zelena ulaganja''.

Turizam i marketing učenicima predaje profesorica Maja Forgić. Učenici 4. h razreda povodom dana turizma prošetali  su centrom Koprivnice i izradili kratki video. Svaki učenik je dobio zadatak da fotografira pojedine atrakcije našeg grada a nakon toga je učenik Valentino Šajković izradio kratki video sa prikazom zanimljivosti.

Pogledajte što su snimili

Maja Forgić, dipl.oec.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 27. 9. 2023.