POSJET BODY WORLDS IZLOŽBI

Učenici i nastavnici iz područja zdravstva i farmacije posjetili su zanimljivu i edukativnu izložbu Body Worlds u Zagrebu (1. k, 3. k, 4. k, 3. i, 4. i, 5. i i 2. j razred u pratnji strukovnih nastavnika: D. Ćaleta, V. Obranović, A. Prentašić, P. Mihalić, A. Galinec, Ž. Galešić, S. Koluder i P. Šimunić Jovanović). Kako navode autori, izložba BODY WORLDS prikazuje plastinacije stvarnih ljudi, uključujući cijela tijela, organe, konfiguracije organa, krvne žile i prozirne rezove tijela u impresivno razrađenom, umjetničkom, pokretnom tonu (npr. skakač u vis, umjetnički klizač, plesač po užetu, golman koji se baca na loptu).  Pokazuje kako funkcioniraju naši organi, uspoređujući zdrave organe s uobičajenim bolestima organa. Možemo vidjeti posljedice dugoročnih bolesti i ovisnosti, poput pušenja ili konzumacije alkohola, te mehaniku i poziciju umjetno ugrađenih implantata, zglobove koljena ili zglobove kuka. Uz pomoć jedinstvenih uzoraka uspoređujemo zdrave i bolesne organe, primjerice zdrava pluća s plućima pušača, čime naglašavamo važnost zdravog načina života. Izložba je istovremeno i interaktivna, zabavna, edukativna i fascinantna. Učenici su na prilično realan i zanimljiv način potvrdili činjenicu da je ljudsko tijelo kompliciran, ali istovremeno i savršeno kreiran organizam.

Ana Prentašić, bacc. physioth.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 2. 2. 2024.