Svjetski dan zdravlja

Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti. To je najpoznatija i najraširenija definicija zdravlja, koju je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) opisala 1948. i stoji kao takva u njihovim izvorima. Svake se godine 7. travnja obilježava Svjetski dan zdravlja s ciljem da se cijelom svijetu skrene pažnja na određenu zdravstvenu temu. U 2024. godini svjesni činjenice da je zdravlje milijuna ljudi širom svijeta ugroženo uslijed bolesti, stradavanja i klimatskih promjena, tema ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja je „Moje zdravlje, moje pravo!“. Učenici 4. k razreda obilježili su Svjetski dan zdravlja u ponedjeljak 8. travnja aktivnom šetnjom od Srednje škole Koprivnica do trim staze Crna gora i nazad. Učenici su u pratnji nastavnika prohodali više od 12 000 koraka i prošli rutu od 6.65 km i potrošili oko 450 kalorija. Učenici su aktivirali čitavo tijelo i ponovili uz šetnju koji mišići su zaduženi za odeđene kretnje po zglobovima, međusobno su razgovarali i odmakli se od pametnih telefona, opustili se uz cvrkut ptica i miris šume i odlično i korisno po zdravlje proveli proljetni školski dan.

Ana Prentašić, bacc. physioth.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 9. 4. 2024.