LIKOVNI NATJEČAJ ZA 2014.

Radost slikanja uz glazbu

Likovni natječaj za 2014.

Početkom svake školske godine Hrvatska glazbena mladež raspisuje natječaj za najuspješnije likovno ostvarenje inspirirano slušanjem glazbe, u ovom slučaju glazbenih osvarenja hrvatskih skladatelja; djela po izboru profesora, učitelja. Svoje glazbene impresije učenici mogu izraziti u svim željenim likovnim tehnikama, grafičkim veličinama i materijalima.

Članovi ocjenjivačkog suda su glazbenici, likovni umjetnici, glazbeni i likovni pedagozi, likovni kritičari i publicisti.

Natječaj se otvara s početkom školske godine,   02. rujna 2013.

Radove za natječaj moguće je donijeti ili poslati na adresu: Hrvatska glazbena mladež, Trg Stjepana Radića 4, 10000 Zagreb,

najkasnije do: 01.03.2014.

Nagrade:

1. Sudjelovanje u jednoj od likovnih radionica u RH

2. Putovanje

3. DVD

Najuspjeliji radovi bit će izloženi u predvorju Velike dvorane Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog u vrijeme održavanja TJEDNA GLAZBE ZA MLADE, a u utorak, 8.4.2014. u 12 sati, na istom će mjestu biti održana tiskovna konferencija, zajedno sa otvaranjem izložbe i dodjelom nagrada i priznanja.

Jedan od radova biti će odabran kao podloga za izradu plakata za TJEDAN GLAZBE ZA MLADE.

UVJETI NATJEČAJA:

1. Na natječaj svoje likovne radove mogu poslati svi učenici osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske

2. Radovi mogu biti realizirani u svim likovnim tehnikama i grafičkim veličinama

3. Svaki učenik se može natjecati s jednim likovnim djelom

4. Na poleđini rada potrebno je napisati:

Ime i prezime učenika-autora, razred koji pohađa, ime škole, grad, adresu i broj telefona škole te ime i prezime nastavnika - mentora.

Djela bez potpunog opisa i traženih podataka, neće moći sudjelovati na natječaju.

5. Ako je rad izveden u materijalu na kojem nije moguće upisati gore spomenute podatke, iste obavezno priložiti popratnim tekstom na listu papira formata A4.

tjedan glazbe za mlade
HGM u suradnji sa Zagrebačkom filharmonijom

i Koncertnom dvoranom Vatroslava Lisinskog

7.-11. travnja 2014.

Tjedan glazbe za djecu i mladež posvećen je ove godine hrvatskim skladateljima. Razlozi su višestruki:

Stvaralaštvo hrvatskih skladatelja u službenom je curriculumu škola, no često mu se zbog obima gradiva ne pridaje puno ni dovoljno pažnje.

HGM 2014. godine slavi velikih 60 godina rada i 45 godina rada Međunarodnog kulturnog centra HGM u Grožnjanu. Tako veliku obljetnicu najbolje ćemo proslaviti s djecom, ali i u društvu s našim predsjednikom kojeg smo zamolili i da se kao skladatelj obrati mladima.

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju postalo je još više važno poznavati i njegovati stvaralaštvo, umjetnost, tradiciju i baštinu Hrvatske. Pridružite nam se u očuvanju identiteta i svijesti o njemu.

Cilj svake koncertne izvedbe Tjedna glazbe je stvaranje glazbenog doživljaja u velikoj koncertnoj dvorani uz profesionalni orkestar, pod vodstvom mladoga dirigenta. Smatramo da je to najbolji način odgajanja buduće glazbene publike koja uči cijeniti umjetničke vrijednosti klasične glazbe i uživati u njoj. Koncerti imaju edukativni karakter, a programi su, izborom djela, prilagođeni mladoj publici. Cilj projekta je predstavljanje i upoznavanje instrumenata simfonijskog orkestra mladima te, ove godine, i skladbi hrvatskih skladatelja.

Tjedan glazbe za mlade je utemeljen 2005. godine u suradnji sa Zagrebačkom filharmonijom na prijedlog HGM i tadašnjeg ravnatelja filharmonije, Berislava Šipuša. Suradnja HGM i ZF
nastavila se s Vjekoslavom Šutejem i potom sa sadašnjim ravnateljem Miljenkom Puljićem. Nakon 5 godina realizacije Tjedna glazbe projektu se pridružuje kao partner i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog s ravnateljem Draženom Sirišćevićem.

Orkestromn Zagrebačke filharmonije na koncertima za mladu
publiku, ravnali su Dinko Appelt, Marija Ramljak i Filip Pavišić, a izvedeni su sljedeći programi: Prokofjev: „Peća i vuk“, M. Ravel: „Moja majka guska“, filmska glazba Johna Williamsa iz filmova „Ratovi zvijezda“ i „Gospodar prstenova“ te glazba Howarda
Shorea iz filma „Harry Potter“. Repertoar je proširen glazbom Musorgskog - „Slike s izlože”, N. R. Korsakova - „Šeherezada“ te 2011. godine  „Hitovima klasične glazbe” - od baroka do suvremene glazbe, a posljednje dvije sezone imali smo koncerte “Ljubav u duru i molu – Romeo i Julija” te “wagner&verdi online”.

Svaka izvedba uključivala je i naratora-voditelja, videoprojekciju, ples i vokalne soliste, a u projektima su sudjelovali dramski glumci, baletni i moderni plesači, scenaristi i redatelji.

PROGRAM I RASPORED IZVEDBI IDUĆI TJEDAN!!!!!!!!!

objavio: Irena Nevjestić   datum: 24. 1. 2014.